KAMPANIA SPOŁECZNA FUNDACJI WOLNOŚĆ OD RELIGII

Aktualności Kampanie Billboardowe

W styczniu 2016 r. Fundacja Wolność od Religii rozpoczyna swoją czwartą billboardową kampanię społeczną. Plakaty z hasłem „Masz prawo nie wierzyć” umieszczonym na tle polskiej flagi, pojawią się w kilkudziesięciu lokalizacjach w całym kraju.

Merytoryczne uzasadnienie kampanii

Kampania jest sprzeciwem wobec prób sugerowania lub wymuszania jednorodności światopoglądowej w Polsce oraz wobec fałszywych tez dotyczących tożsamości Polaków. Nie zgadzamy się na zawłaszczanie Polski przez hierarchów, działaczy i polityków katolickich. Chcemy jasno powiedzieć, że czujemy się Polakami i że mamy prawo do ateistycznego światopoglądu. Domagamy się w ten sposób równego traktowania wobec prawa oraz szacunku dla osób niewierzących. Kampania ma charakter edukacyjny. Chcemy przypomnieć, że polscy ateiści mają wszelkie prawa obywatelskie i nie mogą być w żaden sposób dyskryminowani. Liczymy również na to, że sprzeciwiając się stereotypowi Polaka-katolika, wywołamy publiczną refleksję na temat polskiej tożsamości.

Od marca 2012 r. działa w parlamencie zrzeszający kilkudziesięciu posłów Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski (zespół rozpoczął również funkcjonowanie w sejmie VII kadencji). Jawnie szowinistyczny i niezgodny z zasadami demokracji konstytucyjnej charakter jego działalności niemalże nie spotyka się z adekwatną reakcją. Prominentni politycy wypowiadają się publicznie w sposób przypominający najbardziej mroczne momenty najnowszej historii. Posłanka Krystyna Pawłowicz w wywiadzie dla „Frondy” (Fronda.pl. bd./ 02. 2014) twierdziła, że „… ateiści (…) nie mają prawa urządzać ateistycznej hucpy w centrum stolicy Polski. Sympatyków tych awantur należy skierować do Rosji albo na Białoruś”. Były poseł, wicepremier Ludwik Dorn w wywiadzie dla „Dużego Formatu” (08.10.2015) radzi, że powinniśmy wyjechać do Francji. Doskonale pamiętamy, że zachęty do wyjazdu poprzedzały i towarzyszyły brutalnym represjom wobec grup etnicznych, które stawały się przedmiotem rasistowskich ataków. Nie zgadzamy się na taki język debaty publicznej. Nie zgadzamy się na zawłaszczanie Polski przez katolików. Powyższe przykłady są tylko niewielkim wycinkiem dyskursu spotykanego wśród osób sprawujących ważne publiczne funkcje. Pojawiają się np. wypowiedzi w osobliwy sposób interpretujące konstytucję i stawiające tezę, że Polska nie jest państwem świeckim lub grożące „każdej ręce podniesionej na Kościół”. Czy w Polsce można jeszcze krytykować Kościół katolicki i jego działania dążące do daleko idącego podporządkowania swoim przekonaniom i zasadom wszystkich obywateli, w tym niewierzących? Nie zgadzamy się także na jawnie dyskryminujące wobec niewierzących przepisy oraz praktyki publicznych instytucji, zwłaszcza w obszarze szkolnictwa, działania te bowiem dotykają najbardziej bezbronnych i wrażliwych przedstawicieli polskiego społeczeństwa. Praktyki te opisujemy na naszych stronach internetowych: wolnoscodreligii.pl oraz rownoscwszkole.pl

Kampania w liczbach

535 osób przekazało na rzecz Fundacji Wolność od Religi swój 1% podatku za 2014 rok. W sumie wpłynęło 46 122,52 zł. Cała kwota została przeznaczona na zakup billboardów. Pozostała część budżetu kampanii (55 128,11 zł.) została sfinansowana z darowizn indywidualnych osób. Cztery osoby wpłacając min. 600 zł. skorzystały z możliwości wyznaczenia lokalizacji billboardu.

Fundacja wykupiła ekspozycję plakatów w miesiącu styczniu 2016 na 47 billboardach w 29 miastach. Listę lokalizacji zamieszczamy poniżej.

 

Poprzednie kampanie

Od października 2012 r. do stycznia 2013 r. miała miejsce pierwsza w Polsce ateistyczna kampania billboardowa. Fundacja Wolność od Religii wykupiła 45 billboardów w 27 miastach w Polsce z hasłami „Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę” oraz „Nie wierzysz w boga? – Nie jesteś sam” za ponad 80 tys. zł.

Od października do grudnia 2013 r. trwała podwójna kampania z hasłem „Ateiści są boscy”. Wykorzystano plakaty przedstawiające osoby malujące pędzlami własne niebo na ziemi oraz plakaty przedstawiające ikonografikę Sejmu odcinanego nożyczkami od budynku kościoła odwołującą się do zapisu Artykułów 25 i 53 Konstytucji RP. Kampanię sfinansowano za ponad 70 tys. złotych zebranych od indywidualnych osób. Fundacja wynajęła 67 billboardów w 23 miastach w Polsce. W ramach kampanii wykupiono również reklamę prasową, m.in. okładkę w bezpłatnym piśmie „Nasze Miasto” (Warszawa) w nakładzie 100 tys. egzemplarzy oraz okładkę w miesięczniku „Skarpa Warszawska” w nakładzie 12 tys. egz. z plakatem „Ateiści są boscy”.

Od września 2014 r. do maja 2015 r. Fundacja realizowała projekt „Dyskryminacja dzieci niewierzących i nieuczestniczących w lekcjach religii” („Równość w szkole”) w ramach otrzymanego grantu z programu „Obywatele dla demokracji” finansowanego z funduszy EOG. W ramach projektu w województwie lubelskim pojawiły się billboardy zwracające uwagę na praktyki dyskryminujące wobec osób niewierzących w polskich szkołach.

 

Kampania zaplanowana na styczeń 2016 r. to realizacja zadania pożytku publicznego w zakresie upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich. Przypominamy:

1. Zgodnie z Konstytucją (art.53) kwestia przekonań religijnych w Polsce jest prywatną sprawą każdego obywatela.

2. Zarówno wierzący w Boga, jak i niepodzielający tej wiary są wobec państwa równouprawnieni.

3. Powszechna deklaracja praw człowieka zaakceptowana przez 58 państw wyraźnie definiuje wolność religijną jako możliwość niewyznawania żadnej religii bądź odejścia od aktualnie wyznawanej.

4. Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (art. 10) wyraźnie podkreśla, iż „Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”.

5. Konstytucja (art.25 ust. 2) wyraźnie stanowi, iż „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.”

6. Konstytucja RP (art. 53 ust. 4) „Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób”

masz-prawo2

Prosimy Państwa o wpłaty darowizn przeznaczonych na kampanię na Nr konta:
Fundacja Wolność od Religii ul. F. Chopina 41 lok. 2 20-023 Lublin
Nr konta: 81 1030 0019 0109 8530 0037 8517

Cieszy Nas każda złotówka, która jest jednocześnie wyrazem akceptacji naszych działań. Ty decydujesz!

Lista wykupionych nośników na dzień 01.01.2016

Bytom Witczaka Stanisława/Krucza(Witczaka Stanisława   )_
Chorzów Katowicka/Księdza Biskupa KrasickiegoIgnacego(Katowicka )_
Dąbrowa Górnicza Legionów Polskich/Jaworowa(Legionów Polskich )na wysokości nr. 46
Gdańsk 3-go Maja/Nowe Ogrody(Kurkowa 12)_
Gdynia Władysława IV/_(Władysława IV 53)_
Gliwice Strzody Marcina/_(Strzody Marcina 6)_
Gorzów Wielkopolski Generała Sikorskiego Władysława/Strzelecka(Generała Sikorskiego Władysława )_
Gorzów Wielkopolski Aleja 11-go Listopada/_(Aleja 11-go Listopada 59)kierunek Centrum
Katowice Księdza Skargi Piotra/_(Mickiewicza Adama 9)_
Katowice Warszawska/Wodna(Warszawska 32)_
Kielce Bohaterów Warszawy/Tarnowska(Bohaterów Warszawy 3)_
Koszalin 4-go Marca/_(4-go Marca 8-10)_
Kraków Czarnowiejska/_(Czarnowiejska 13)_
Kraków Aleja Słowackiego Juliusza/_(L. A. Helclów 2)100m przed ulicą Kamienną
Legnica Dworcowa/_(Dworcowa 6)_
Lublin Nadbystrzycka/Zakole(Nadbystrzycka 44)_
Lublin Aleja Kraśnicka/Zwycięska(Szwoleżerów 6)vis a vis Obi Tesco
Lublin Aleja Kraśnicka/Głęboka(Aleja Kraśnicka 25)_
Lublin Aleje Racławickie/_(Aleje Racławickie 5)_
Lublin Aleje Racławickie/_(Aleje Racławickie 5)_
Lublin Kunickiego Władysława/Łazienkowska(Kunickiego Władysława 71A)_
Lublin Krochmalna/_(Krochmalna 12)_
Lublin Aleja SmorawińskiegoMieczysława/Aleja Kompozytorów Polskich(Braci Wieniawskich 6)_
Łódź Żeromskiego Stefana/Zamenhofa Ludwika( Żeromskiego Stefana 113)_
Łódź Aleja Włókniarzy/_( Aleja Włókniarzy )70m przed ul.Lutomierską 
Olsztyn Grunwaldzka/Konopnickiej Marii(Grunwaldzka 1)_
Opole Wrocławska/Niemodlińska(Wrocławska 18)_
Opole 1-go Maja/Dubois Stanisława(1-go Maja 10)_
Poznań Aleje Solidarności/_(Aleje Solidarności 38)_
Rybnik Reymonta Władysława/Młyńska(Reymonta Władysława )_
Słupsk Kilińskiego Jana/Wandy(Szarych Szeregów 1)_
Sopot Aleja Niepodległości/Poznańska(Aleja Niepodległości 727)_
Sosnowiec Mościckiego Ignacego/_(Małachowskiego Stanisława 38B)_
Sosnowiec Mościckiego Ignacego/3-go Maja(Mościckiego Ignacego )_
Szczecin Aleja Piastów/_(Aleja Piastów 26)_
Szczecin 3-go Maja/Owocowa(Owocowa 10)_
Szczecin Generała Sikorskiego Władysława/Ku Słońcu(Ku Słońcu 13)_
Tarnów Klikowska PCK

ul. Nowodąbrowska 137

Toruń Szumana Leona/Dobrzyszyńska(Plac Świętej Katarzyny 13)_
Toruń Legionów/Kilińskiego Jana(Legionów 29)_
Warszawa Czerniakowska/_(Czerniakowska 95/97)110m od ul.Jurija GagarinaA Sielce 01
Wrocław Starogroblowa/_(Starogroblowa 1)w kierunku OBI i Tesco
Zielona Góra Wrocławska/Lwowska(Wrocławska 26a)_

Dziękujemy darczyńcom z listopada, dzięki którym mogliśmy dokupić kolejne billboardy

Kraków                 Grzegórzecka/Chodkiewicza Jana Karola( Grzegórzecka 24)

Pruszków            Aleja WojskaPolskiego/Trójkątna( Trójkątna 2)

Poznań                 Libelta Karola/Działyńskich( Libelta Karola 3)

Dziękujemy darczyńcy z grudnia, dzięki któremu wykupiliśmy billboard w Tychach:

Tychy                   Budowlanych/Biblioteczna( Słoneczna 16)