W Polsce istnieje niestety bardzo zły PR jeżeli chodzi o ateistów – list do fundacji

Aktualności Listy do fundacji

„Witam serdecznie

Na wstępie chciałbym wyrazić moje słowa uznania za prowadzoną działalność fundacji, jak również podziękować za to, że zechcieli państwo zająć się sprawami, które już od dawna wymagały uregulowania. Budowanie światopoglądu społeczeństwa, wyrabianie jego opinii na jakikolwiek temat wymaga długiej i żmudnej pracy, często jej efekty są widoczne dopiero po kilku latach a czasem i po kilku pokoleniach. W Polsce istnieje niestety bardzo zły PR jeżeli chodzi o ateistów. Nierzadko są oni przedstawiani jako komuniści, nihiliści, zepsuci moralnie gdyż moralność według wielu pochodzi w czystej linii od religii co jest całkowitą nieprawdą. Ale w takiej właśnie atmosferze należy wciąż tłumaczyć społeczeństwu takie podstawowe prawdy życiowe jak słynne już „nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę”. Jest na tym polu niezwykle dużo do zrobienia, atmosfera w Polce wciąż jest nieprzyjazna dla kogoś o odmiennym światopoglądzie niż jedyny słuszny obecnie panujący. Działania takie jak przedstawianie swoich racji na billboardach przynoszą wymierne korzyści w postaci przenikania tematu osób niewierzących do ogółu, w końcu zaczyna się o tym mówić, pisać, sami też niewierzący zaczynają bardziej się otwierać, wychodzić z cienia. I chociaż wciąż w Polsce wydaje się publiczne pieniądze na religię w szkole zamiast na zajęcia, które byłyby lepiej spożytkowane przez uczniów, wciąż we wszelkich urzędach państwowych wiszą krzyże co łamie zasadę oddzielenia państwa od kościoła, wciąż kościół jest uprzywilejowany pod każdym względem a jego funkcjonariusze rzadko podlegają przepisom prawnym, to mimo wszystko jest nadzieja, nadzieja na zmianę obecnego status quo, a tą nadzieję podnosi również działalność fundacji.
Z mojej strony chciałem zaproponować jedno z możliwych działań jakie można podjąć w imieniu osób o ateistycznym poglądzie. Działanie to już zostało podjęte w USA, kraju w którym również nie ma dobrej atmosfery jeżeli chodzi o ateizm, jednakże podkreślana jest w nim bardzo wolność jednostki. Piszę o wydarzeniu bez precedensu, którego do tej pory w historii świata nie było, a mianowicie o postawieniu pomnika ateizmu w miejscowości Strake na Florydzie. Było to zaznaczenie na stałe miejsca ateizmu we współczesnym świecie. Po postawieniu niezliczonej ilości pomników przeznaczonych dla niezliczonej ilości bogów i religii, zostało postawione coś nie jest poświęcone żadnemu z nich. Mam marzenie aby i w Polsce znalazło się miejsce dla takiego przedstawienia idei ateizmu. Postawienie pomnika ateizmu w Polsce jako drugim kraju na świecie nawiązałoby w sposób jednoznaczny do idei wolności jaką było ustanowienie drugiej konstytucji na świecie zaraz po amerykańskiej. A uhonorowane na nim mogłyby zostać takie światłe osobistości wyrosłe z polskiej ziemi jak Kazimierz Łyszczyński czy Tadeusz Kościuszko. Jestem bardzo ciekaw w jaki sposób odniesiecie się państwo do takiego pomysłu, oczywiście można stwierdzić, że pomnik ateizmu nie jest w ogóle potrzebny, gdyż ateizm jako idea ugruntowana na podstawie racjonalizmu jest ponad tym co robią zinstytucjonalizowane religie.
Pozdrawiam oraz życzę państwu dalszej udanej działalności, fundacja którą prowadzicie jest niezwykle ważnym elementem uświadamiania społeczeństwa, mam nadzieję kiedyś obudzić się w świecie, w którym religia już po prostu nie będzie nikomu potrzebna a społeczeństwo odrzuci ją jako zbędny mit. Tego życzę również i państwu.”