„Nauko, ufam Tobie” – kampania społeczna fundacji

Aktualności Działania Kampanie Billboardowe

Poprzez kampanię społeczną Nauko, ufam Tobie chcielibyśmy zachęcić do afirmacji rozumu, sprowokować dyskusję o tym, jakie znaczenie ma światopogląd oparty na nauce w dobie rozwoju ruchów antyszczepionkowych czy homofobicznych. Mamy dość życia w kraju, gdzie nie można bezpiecznie pójść na jogę, dzieci w szkole nie mogą czytać Harrego Pottera, zmagające się z bezpłodnością pary są szykanowane, a procedura in vitro zwalczana. Ty też?

Kampania była prowadzona w miesiącach marzec/kwiecień na ekranach LED w następujących lokalizacjach:
Gdynia – 40 autobusów – 50 ekranów LCD wewnątrz pojazdów
Gdynia ul. Świętojańska 130
Warszawa ul. Generała Fieldorfa 41
Kraków ul Pawia ( vis a vis Galerii Krakowskie)
Kraków skrzyżowanie Nowohuckiej z Aleja Pokoju.

Fundamentalnym elementem misji Fundacji Wolność od Religii jest upowszechnianie i umacnianie samodzielnego, krytycznego myślenia oraz racjonalnego światopoglądu. Deklarujemy nasze przywiązanie do rozumowego objaśniania świata, celowo zestawiając je z cytatami, które w jaskrawy sposób pokazują szkodliwość niektórych przekonań sprzecznych z dorobkiem współczesnej nauki.

Hasła: „Nauko, ufam Tobie”, „Niech będzie pochwalona nauka”, „Myślcie, a będzie wam dane” czy też „Na wieki wieków nauka” pojawiają się na grafikach w zestawieniu ze szkodliwymi, publicznymi wypowiedziami, piętnującymi nieakceptowany przez ich autorów styl życia lub cechy.

Ostatnio wiele dyskutujemy w Polsce o przemocy i mowie nienawiści. Przemoc i dyskryminacja zaczynają się od języka, od szkalujących wypowiedzi, jak powtarzające się pogardliwe opinie wobec osób korzystających z zabiegów in vitro czy osób homoseksualnych. Poprzez kampanię Nauko, ufam Tobie chcemy również zwrócić uwagę na zagrożenia związane z indoktrynacją irracjonalnych przekonań.

Za szczególnie niebezpieczne uważamy głoszenie tez, które piętnują ludzi ze względu na ich osobiste wybory czy posiadaną cechę. Stwierdzenia, których przykłady dajemy w kampanii, jak: „Szczepionki podawane dzieciom są produkowane z płodów po aborcji”; „Można wyjść z homoseksualizmu”; „Joga to prosta droga do piekła” są szkodliwe społecznie. Każdy indywidualnie ma prawo do pozanaukowych przekonań, jednak sprzeciwiamy się próbom uwiarygodnienia tych tez w prawodawstwie.

Podane wypowiedzi, jak i ich źródła, są przykładowe – w przestrzeni publicznej krąży znacznie więcej pozbawionych podstaw naukowych, szkodliwych, irracjonalnych tez, a do każdej z nich można wskazać dużo więcej źródeł. Tym samym opis wywołanych przez nie szkód również nie jest wyczerpujący. Chcemy podkreślić, że tego typu wypowiedzi mają destruktywny wpływ na społeczeństwo, budzą nienawiść i stają się źródłem przemocy wobec określonych grup osób; wpływają lub są wyrazem działań społecznych, decyzji samorządów i parlamentu.

„Szczepionki podawane dzieciom są produkowane z płodów po aborcji.”

Źródła:

  1. http://radom.wyborcza.pl/radom/1,48201,16285838,Na_mszy_o_szczepionkach__robi_sie_je_z_plodow_po_aborcji.html
  2. http://www.niedziela.pl/artykul/79112/nd/Szczepionki-doktora-Frankensteina

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rozwojem ruchów antyszczepionkowych, powtarzanymi publicznie kłamstwami, a także ich wspieraniem przez wpływowe głosy ze środowisk religijnych. Powiedzmy „tak” nauce, bezpieczeństwu i zdrowiu.

„Dzieci poczęte metodą in vitro można rozpoznać po dodatkowej bruździe na twarzy.”

Źródło:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ksiadz-tlumaczy-sie-ze-slow-o-bruzdach-na-twarzach-dzieci-z-in-vitro,308217.html

Współczujemy parom, które chcą mieć dzieci, ale zmagają się z niepłodnością. Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała niepłodność za chorobę społeczną, a Kościół nadal sprzeciwia się zapłodnieniu pozaustrojowemu i wywiera w tym obszarze nacisk na polityków. Niepokoją nas ataki i redukcja funduszy na procedurę in vitro w Polsce. Nie zgadzamy się na mowę nienawiści wobec zainteresowanych nią osób, a także wobec narodzonych dzięki niej dzieci.

„Można wyjść z homoseksualizmu.”

Źródła:

  1. https://www.homoseksualizm.edu.pl/wiecej/publicystyka/164-mona-wyj-z-homoseksualizmu
  2. https://www.gosc.pl/doc/790604.Mozesz-z-tego-wyjsc/4

Kolejny przykład oporu wobec wiedzy naukowej, związany niestety również często z homofobią. Przykład słów i działań wyjątkowo niebezpiecznych, bo stojących na drodze do akceptacji i szczęścia. Pseudoterapie rujnują ludziom życie, czasami na długie lata.

„Ateiści nie są zdolni do miłości.”

Źródła:

  1. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,166611,24127580,ksiadz-twierdzi-ze-ateisci-nie-moga-kochac-rodziny-nie-zaloza.html
  2. http://www.niedziela.pl/artykul/39541/W-co-wierzy-ateista-Czy-ateista-mo%C5%BCe

„Z perspektywy wiary ateistów miłość jest bezsensowna. Z ich perspektywy miłość jest czymś kompletnie niemożliwym, irracjonalnym” – twierdzi ksiądz Marek Dziewiecki. To przykład dehumanizującej wypowiedzi, którą śmiało można nazwać mową nienawiści. Takich wypowiedzi znajdziemy oczywiście więcej, ateiści należą do grup, wobec których stosunkowo często stosuje się tego typu wypowiedzi. Są one bardzo niebezpieczne, bo za dehumanizującymi słowami zwykle idą następstwa – dyskryminacja i przemoc.

Polecamy lekturę omówienia dehumanizujących wypowiedzi w propagandzie Kościoła autorstwa Krzysztofa Serafińskiego:

„Joga to prosta droga do piekła.”

https://natemat.pl/108653,joga-to-dzielo-szatana-katolicy-nawoluja-do-protestow-przed-darmowymi-zajeciami-jogi-w-poznaniu

Zaczyna się od tego typu stwierdzeń, a kończy się na tym, że nie można bezpiecznie wziąć udziału w gimnastyce. I nie jest to rzecz jasna jedyna agresja wobec osób prowadzących zajęcia czy uprawiających jogę w Polsce.

„Książki o Harrym Potterze propagują satanizm.”

https://www.dziennikwschodni.pl/lubartow/tydzien-z-harrym-potterem-w-szkole-odwolany-niektorzy-rodzice-zwietrzyli-diabla,n,1000215397.html

W szkołach w Polsce robi się coraz smutniej. Obowiązuje katolicka oprawa szkolnych korytarzy i świąt, wszelkie odstępstwa od tego „monopolu” są coraz częściej i coraz mocniej atakowane. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie naszego programu „Równość w szkole” https://rownoscwszkole.pl/