Religia w Polsce nie jest obowiązkowa – billbordowa kampania społeczna związana z napływem obywatelek i obywateli Ukrainy

Aktualności Działania Historia Fundacji Kampanie Billboardowe

W związku z napływem ukraińskich dzieci do polskich szkół i przedszkoli Fundacja Wolność od Religii rozpoczęła kampanię informacyjną dotyczącą uczęszczania na religię, etykę i wdż w Polsce.

Obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski zmagają się z wieloma problemami, są zestresowani, wielu z nich nie zna języka polskiego. Są wdzięczni za pomoc i często zapisując dzieci do przedszkola czy szkoły „z automatu” podpisują wszystko, co zostanie im podsunięte. Nie wszyscy wiedzą, że we wniosku rodziców o uczestnictwo dziecka w lekcjach religii, słowo „religia” oznacza w praktyce „religię katolicką”.

Tylko ok. 1% mieszkańców Ukrainy należy do wyznania rzymskokatolickiego (Dane Operation World z 2010 r.). Aż 61%. Ukraińców jest wyznania prawosławnego, 19,5%. to ateiści, a 8,5% jest wyznania grekokatolickiego. Pomimo wspomnianych faktów, danych dotyczących społeczeństwa ukraińskiego, w marcu 2022 reprezentanci diecezji kieleckiej KRK wydali komunikat, iż w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę i wzrastającą liczbą uchodźców w Polsce, „jako diecezja pragniemy wyjść z pomocą dzieciom i młodzieży uciekającym przed wojną, którzy będą uczęszczać do naszych szkół”.
Diecezja jest otwarta na ich uczestnictwo w lekcjach religii katolickiej i informuje, że wszystkim, którzy zdecydują się uczęszczać na lekcje religii katolickiej zapewni darmowe podręczniki do religii.W archidiecezji katowickiej rozpoczęły się bezpłatne kursy ukraińskiego dla katechetów. Kwestia ta była również przedmiotem dyskusji podczas marcowej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich.

Fundacja nie zgadza się z ograniczaniem prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnym sumieniem. Sprzeciwiamy się również wszelkim przejawom indoktrynacji. Aby chronić przed tym rodziców z Ukrainy przygotowaliśmy na drugą połowę maja oraz czerwiec społeczną kampanię billboardową, a wcześniej, w ostatnich dniach marca 2022 r. opublikowaliśmy w mediach społecznościowych infografiki dotyczące religii, etyki i wdż.

W Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Wrocławiu, Białymstoku oraz Radomiu pojawią się billboardy informujące o tym, że religia katolicka w Polsce nie jest obowiązkowa. Fundacja opłaciła ze środków 1 % zebranych w roku podatkowym 2021 wynajem 27 nośników.

Kampania będzie wznowiona na początku roku szkolnego 2022/2023. Jeśli chcesz wzmocnić nasz przekaz zachęcamy do wpłat darowizn na wsparcie kampanii.

Poniżej publikujemy zestawienie ich dokładnej lokalizacji.

MiastoNumerAdres
KrakówKRA-209 PBratysławska / Prądnicka
KrakówKRA-263 PZakopiańska / Ciechocińska
KrakówKRA-295 LDobrego Pasterza / Lublańska
KrakówKRA-336 PStawowa / Jasnogórska
KrakówKRA-344 PLipska / Węglarska
LublinLUB-013 LZana / Filaretów
LublinLUB-019 LAl. Kompozytorów Polskich / Al. Solidarności
LublinLUB-033 LKrochmalna / Włościańska
LublinLUB-045 PSpółdzielczości Pracy / Techniczna (Galeria Olimp)
WrocławWRO-006 PHorbaczewskiego / Na Ostatnim Groszu
WrocławWRO-027 LObornicka / Parnickiego
WrocławWRO-208 LŻmigrodzka / Al. Kasprowicza
WrocławWRO-239 PPiękna / Al. Armii Krajowej
WrocławWRO-245 LObornicka (Osiedle Tęczowe)
WrocławWRO-273 PGrabiszyńska (Medical Complex)
WrocławWRO-287 LHubska / Kamienna
WrocławWRO-294 PMińska / Szarskiego
BiałystokBIA-012 PMazowiecka / Legionowa
BiałystokBIA-022 PBohaterów Monte Cassino / Rocha
BiałystokBIA-030 PAntoniuk Fabryczny / Wysoki Stoczek
RadomRAD-013 LMaratońska / Dębowa
RadomRAD-014 LMaratońska / Bulwarowa
RadomRAD-018 LOkulickiego / Zgodna
RadomRAD-019 LWarszawska / Lutosławskiego
RadomRAD-020 LKozienicka / Lesiowska
RzeszówRZE-010 LAl. Powstańców Warszawy / Piastów
RzeszówRZE-026 LAl. Batalionów Chłopskich / Przemysłowa

(nośniki wyboldowane w zestawieniu będą widoczne już od 16 maja)


Grafika, która została umieszczona na billboardach: