Lublin, 19 grudnia 2023 r.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 4
im. Kpt. Ż. W. Mamerta Stankiewicza
ul. Szkolna 1
72-600 Świnoujście
e-mail: dyrekcja@zsp4.swinoujscie.pl
Szanowni Państwo,
Działając imieniem Fundacji Wolność od Religii z siedzibą w Lublinie, w ramach prowadzonej kampanii społecznej na rzecz przestrzegania prawa oświatowego, a także uwzględnienia i poszanowania praw mniejszości wyznaniowych oraz osób bezwyznaniowych, rodziców i ich dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii rzymskokatolickiej oraz w imię przestrzegania fundamentalnej zasady państwa demokratycznego tj. ochrony praw mniejszości i równości obywateli wobec prawa, zwracam się z prośbą o odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania profilu FB Świetlica w SP nr 4 w Świnoujściu (https://www.facebook.com/profile.php?id=100054205943673) oraz o interwencję w sprawie.
Osoba (lub osoby), która administruje profilem Świetlica w SP nr 4 w Świnoujściu opublikowała pod wpisem fundacji dotyczącym naszej interwencji w obronie praw uczniów, rodziców i nauczycieli komentarz o następującej treści (załączamy również zrzut z ekranu, który jest w naszej dyspozycji): „Cyrk. Patron jest zakonnikiem, ale komuś cos się stanie jak przekroczy na godzinę mury kościoła. Ciekawe, czego właściwie się boją takie osoby. Za dużo się dowiedzą? Może dziecko się zainteresuje i co by było? 🤣 Zamiast poszerzać horyzonty, sami się ograniczają🙉. Nie siebie, swoje dzieci. Tolerancja polega na tym, że jesteśmy otwarci na różne wyznania a nie je tłamsimy.”
Chcielibyśmy dowiedzieć się czy Dyrekcja zgadza się z przekonaniem, że interwencja w kwestii zmuszania do udziału w ceremoniale religijnym to „cyrk”? Czy w opinii Dyrekcji brak zgody na zmuszanie do udziału w mszy katolickiej jest tożsamy z odbieraniem praw lub tłamszeniem osób o wyznaniu katolickim? Czy dyrekcja uważa, że jeśli patronem szkoły jest katolik, zobowiązuje to lub upoważnia szkołę do organizowania święta szkoły w postaci uroczystości religijnej? Statut Państwa szkoły odwołuje się do tolerancji. W jaki sposób definiujecie Państwo tolerancję?
Ponadto na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, działając imieniem Fundacji Wolność od Religii z siedzibą w Lublinie, w ramach prowadzonej działalności, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej poprzez udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Kto administruje profilem Świetlica w SP nr 4 w Świnoujściu?
- Czy szkoła posiada regulamin profilu FB (szkolnego oraz świetlicy)?
- Jeśli szkoła posiada ww. regulamin, jaka jest treść regulaminu oraz gdzie jest udostępniony?
- Czy szkoła zbiera oświadczenia rodziców w sprawie życzenia udziału w lekcjach religii lub/i etyki przed dopuszczeniem dzieci do udziału w tych zajęciach?
- W jaki sposób wyrażane jest życzenie rodziców w sprawie uczęszczania na lekcje religii lub/i etyki? Jeśli jest to druk prosimy o udostępnienie treści druku.
- Czy i w jaki sposób rodzice oraz uczniowie są informowani o prawie do zapisania się na lekcje etyki (w tym o możliwości udziału w lekcjach religii i etyki jednocześnie)?
- Czy w szkole organizowane są lekcje etyki dla chętnych uczniów?
- Ile oświadczeń wskazujących na życzenie rodziców co do udziału ich dzieci w lekcjach etyki szkoła otrzymała w roku szkolnym 2022/2023 oraz w 2023/2024?
- Jeżeli szkoła otrzymała od rodziców uczniów oświadczenia wskazujące na ich życzenie udziału w lekcjach etyki w ostatnich dwóch latach, czy udział w lekcjach został uczniom zapewniony?
- Jeżeli chętni uczniowie nie uczęszczali na lekcje etyki, pomimo uprzedniego wyrażenia życzenia, proszę o wskazanie powodu i informacji przekazanej zainteresowanym rodzicom/uczniom w tej sprawie?
- Czy szkoła przekazała otrzymane oświadczenia nt. chęci udziału w lekcjach etyki rodziców do organu zarządzającego szkołą?
- Czy wiadomości od katechetów umieszczane w dzienniku elektronicznym są kierowane wyłącznie do rodziców uczniów zapisanych na lekcje religii katolickiej, czy szkoła utworzyła w dzienniku „wirtualne oddziały” dla tych uczniów?
- Ilu uczniów uczy się w szkole w roku szkolnym 2023/2024?
- Ilu uczniów w szkole nie uczestniczy w zajęciach religii w roku szkolnym 2023/2024 (prosimy o wskazanie wyniku w ujęciu liczbowym i procentowym)?
- Ilu uczniów nieuczęszczających na zajęcia religii ma w swoim planie zajęć „okienka”?
- Ilu uczniów uczęszczających na zajęcia religii ma w swoim planie „okienka”?
Wskazuję również, iż zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy, określam następujący sposób i formę udostępnienia żądanych informacji, tj. wysyłka na wskazany adres e-mail fundacja.wor@gmail.com, jako załącznik do korespondencji elektronicznej.
Oczekujemy również wyjaśnień oraz przeprosin opublikowanych na szkolnym profilu FB oraz na profilu FB Świetlica w SP nr 4 w Świnoujściu. Informujemy, że w przypadku odmowy rozważymy wystąpienie na drogę sądową.
Pozwalamy sobie przy tej okazji przypomnieć iż szkoła publiczna to miejsce, w którym wszyscy uczniowie powinni być traktowani jednakowo i dlatego powinna być miejscem neutralnym światopoglądowo. W art. 53 ust. 3 Konstytucji wskazano, iż rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 1 i 2 Konstytucji, Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej (a do takich należy zaliczyć również dyrekcję szkoły publicznej) zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Obowiązujące akty normatywne wykluczają możliwość włączenia wydarzenia o charakterze religijnym do oficjalnego planu pracy szkoły publicznej, jak również promowanie wartości religijnych przez szkołę w wychowaniu dzieci i młodzieży.
Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności gwarantuje wolność sumienia i wyznania, a także prawo rodziców do wychowania dzieci według swoich przekonań. Prawo do wychowywania dziecka w określonej religii nie może nigdy wykluczać prawa rodzica do wychowywania dziecka w innej lub w żadnej. Warunkiem spełnienia tego prawa jest zachowanie neutralności światopoglądowej placówek publicznych i uwzględnienie racji mniejszości, szczególnie w sytuacji zgłoszenia przez nie jawnego sprzeciwu wobec dyskryminacji. Zasada poszanowania praw mniejszości jest fundamentem państw demokratycznych. W szkole powinna obowiązywać zasada równego traktowania uczniów i niedyskryminowania uczniów ze względu na wyznanie. W opisanej sytuacji szkoła narusza tę zasadę, a przy tym powoduje naruszenie dobra osobistego, jakim jest godność dziecka. Ponadto, warto zauważyć, że rolą szkoły jest zapobieganie dyskryminacji oraz wykluczaniu dzieci m.in. nieuczęszczających na lekcje religii.
Liczę na zrozumienie i Państwa wrażliwość jako reprezentantów władzy publicznej, proszę również o udzielenie odpowiedzi z zachowaniem formy pisemnej.
Z wyrazami szacunku
Dorota Wójcik
prezeska zarządu
W dniu 29 grudnia 2023 r. wpłynęła odpowiedź szkoły o następującej treści:
Odpowiedź na wniosek o informację publiczną.
Na wstępie chciałabym przeprosić za niefortunny wpis jednej z pracownic naszej szkoły, która pomyliła konto szkoły ze swoim prywatnym. Wyrażona przez nią opinia nie jest stanowiskiem szkoły w tym aspekcie. Po rozmowie z nauczycielem poleciłam mu usunięcie wpisu z oficjalnego konta szkoły.
W SP4 wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice traktowani są jednakowo bez względu na swoje wyznani , czy światopogląd. Tolerancja szeroko pojęta wpisana jest w charakter naszej szkoły, gdyż jesteśmy szkołą integracyjną. Jako Dyrektor szkoły nigdy nie zmuszałam i nie zmuszam nikogo do udziału w ceremoniale religijnym (np. w rekolekcjach). Jest to dobrowolna decyzja rodziców oraz nauczycieli. Ponadto uważam, że nawet jeżeli patronem szkoły jest katolik, nie upoważnia to szkoły do organizacji święta szkoły w postaci uroczystości religijnej.
Odpowiedzi na pytania:
- Profilem świetlica SP4 administruje nauczyciel szkoły.
- Szkoła nie posiada własnego regulaminu na FB (zakładając konto na FB akceptujemy ich regulamin).
- Nie posiada.
- Lekcje religii organizowane są na życzenie rodziców lub prawnych opiekunów. Jeżeli w trakcie roku szkolnego rodzic lub prawny opiekun zmieni zdanie na temat uczestnictwa informuje n-la religii o swojej decyzji.
- Na początku roku szkolnego, w trakcie spotkania rodziców z wychowawcą wyrażają oni swoje życzenie uczestnictwa dziecka w lekcjach religii (zazwyczaj jest to lista). Szkoła nie posiada określonego druku.
- Rodzice i uczniowie są również informowani o prawie zapisania się na lekcje etyki. Proces przebiega tak samo jak w przypadku religii. Informacja zapisana jest również w statucie szkoły.
- W szkole z powodu braku życzenia rodziców nie były organizowane lekcje etyki.
- Brak.
- –
- –
- Nie
- Katecheci przekazują informacje dla rodziców podczas lekcji. Szkoła nie utworzyła ,,wirtualnych oddziałów’’ dla tych uczniów.
- 520
- 186 (35%)
- 170- uczestniczą w zajęciach bibliotecznych lub świetlicowych. Okienka wynikają z powodu braków kadrowych i lokalowych.
- 0 .
Informuję, że przeprosiny na koncie FB ogólnego szkoły, za zaistniałą sytuację pojawią się w momencie powrotu ze zwolnienia lekarskiego administratora.
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Adamczyk
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 W Świnoujściu