- W dniu 21 listopada 2023 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu (XVII Wydział Karny Odwoławczy , sygn. akt XVII Ka 1036/23), na skutek apelacji prokuratury, uchylił wyrok Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu (III Wydział Karny, sygn. akt III K 966/21), przekazując sprawę 32 osób, które protestowały w Bazylice Archidiecezjalnej w Poznaniu 25 października 2020 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu.
- Przypominając, Sąd I instancji uniewinnił wszystkich protestujących od zarzucanego Im występku z art. 195 § 1 k.k., występku polegającego na złośliwym przeszkadzaniu w wykonywaniu aktu religijnego.
- Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu jest prawomocny, oznacza to, iż Sąd Rejonowy ponownie będzie analizował okoliczności faktyczne zdarzenia. Nie oznacza to pewności, iż Sąd Rejonowy uzna osoby protestujące za winne zarzucanego im występku.
- Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego może być kwestionowane skargą do Sądu Najwyższego (art. 539a kodeksu postępowania karnego), decyzja o jej ewentualnym skierowaniu należy do osób oskarżonych i ich obrończyń i obrońców.
- Fundacja Wolność od Religii konsekwentnie stoi na stanowisku, iż zachowanie osób protestujących w dniu 25 października 2020 r. w Bazylice Archidiecezjalnej w Poznaniu nie wypełniło znamion występku z art. 195 § 1 k.k., rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Poznaniu było niesłuszne.
- Fundacja wskazuje, iż zachowanie protestujących stanowiło pokojowe i nieprzemocowe wyrażania opinii, dotyczących „orzeczenia” z dnia 22 października 2020 r., wydanego przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej oraz stanowiska Kościoła Katolickiego, aprobującego ww. „rozstrzygnięcie”.
- Fundacja dalej będzie wspierała oskarżonych protestujących w prowadzonym wobec Nich postępowaniu karnym jako strona społeczna.
- Tło społeczne i polityczne protestów wobec „orzeczenia” Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, przebieg samego zdarzenia (jego nieprzemocowy charakter), pozwalają na wysunięcie wniosku, iż zachowanie protestujących w dniu 25 października 2020 r. w Bazylice Archidiecezjalnej w Poznaniu:
- nie mogło być postrzegane jako bezpośrednie lub pośrednie nawoływanie do przemocy lub jako uzasadnienie przemocy, nienawiści lub nietolerancji;
- nie miało charakteru bezpodstawnej (i tym samym bezproduktywnej) obraźliwości; nie stanowiło przejawu podżegania do nienawiści albo nietolerancji religijnej;
- stanowiło głos w toczącej się debacie publicznej, pokojowy i nieprzemocowy przejaw wolności wypowiedzi i wolności zgromadzeń;
- nie wynikło z chęci poniżenia, wyszydzenia osób wierzących i uczestniczących we mszy, nie wynikało z natężenia złej woli protestujących, nie stanowiło przejawu chęci okazania pogardy dla miejsca i osób, nie wynikło także z nieuzasadnionej niechęci i wrogości
- podlegało ochronie prawnej na mocy przepisów Konstytucji, EKPCz, nie stanowiło przekroczenia dopuszczalnych ram debaty publicznej, tym samym nie powinno podlegać odpowiedzialności karnej;
- nie naruszyło także przedmiotu ochrony art. 195 § 1 k.k., którym w ocenie Fundacji jest wolność od złośliwych zakłóceń swobody uczestniczenia i kontemplacji aktu religijnego dokonywanego publicznie, będąca składową wolności uzewnętrzniania religii.
Może Cię również zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.OkPolityka prywatności