Zmiany w portalu Etyka w Szkole. Poszukujemy chętnych filozofów, nauczycieli etyki, wolontariuszy do współtworzenia portalu

Aktualności Działania Religia/etyka w szkole

Od września 2022 roku na prośbę twórcy oraz dotychczasowego koordynatora projektu Etyka w Szkole Andrzeja Wendrychowicza odpowiedzialność za portal przejmuje Fundacja Wolność od Religii.

Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Wendrychowiczowi za 12 lat wytężonej społecznej pracy tłumacza, koordynatora i inspiratora działań. Dziękujemy również Tymoteuszowi Radlakowi, który przez cały ten okres był odpowiedzialny za stronę techniczną projektu.

Funkcję koordynatorki projektu Etyka w Szkole obejmuje Jolanta Prochowicz aktywistka związana ze stowarzyszeniem Homo Faber i Fundacją Camera Femina, szkoleniowczyni, ekspertka ds. komunikacji międzykulturowej, nauczycielka filozofii i etyki w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie.

Poszukujemy chętnych filozofów, nauczycieli etyki, wolontariuszy do współtworzenia portalu. Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres info@etykawszkole.pl.

Portal Etyka w Szkole powstał w maju 2010 roku, w tym czasie wybór pomiędzy lekcjami religii i etyki był w Polce przeważnie fikcją, nie było podręczników, przedmiot był nagminnie sekowany przez dyrektorów szkół, jedynie ok. 300 placówek oferowało dostęp do lekcji etyki. Po opóźnionej realizacji wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Grzelak przeciwko Polsce zniesiono niesławne minimum 7 zgłoszeń na lekcję przedmiotu, wymagane, by zajęcia z etyki zorganizować, a liczba szkół z etyką zaczęła lawinowo rosnąć. Portal Etyka w Szkole przez wszystkie te lata dzięki niestrudzonej pracy Andrzeja Wendrychowicza oraz zespołu wolontariuszy promował skutecznie lekcje etyki oraz wspierał nauczycieli tego przedmiotu. Powstała olbrzymia baza artykułów, recenzji książek i materiałów dydaktycznych. Dziś stoimy przed wyzwaniami związanymi z zapowiedziami MEiN uczynienia etyki i religii lekcjami obowiązkowymi do wyboru oraz szkoleniem przyszłych nauczycieli etyki w jednostkach o  charakterze wyznaniowym, co może być zapowiedzią przyszłej indoktrynacji religijnej na lekcjach etyki.

Pomóż nam dbać o etykę jako interesujący, wartościowy i neutralny światopoglądowo przedmiot szkolny – dołącz do naszego zespołu!

https://www.etykawszkole.pl/