Przemarsz spod Uczelni do kościoła i msza rzymskokatolicka inaugurująca rok akademicki – interwencja fundacji na Uczelni Państwowej w Sanoku

Aktualności Działania Przestrzeń publiczna Szkolnictwo Wyższe

  Lublin, 7 października 2024 r.


Szanowny Pan dr hab. inż. Mateusz Kaczmarski, prof. UP
Rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku
e-mail: 
rektorat@pwsz-sanok.edu.pl 

Szanowny Panie Rektorze,

Działając imieniem Fundacji Wolność od Religii z siedzibą w Lublinie, w odpowiedzi na prośbę zainteresowanych, którzy przekazali nam informacje o sposobie organizowania inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Uczelni Państwowej w Sanoku, wnioskujemy o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy praktyka organizowania święta szkoły publicznej, w harmonogramie którego znajduje się msza rzymskokatolicka, nie narusza normy Konstytucji RP Art. 25 ust. 2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym? Czy nie uważa Pan, iż jest segregująca, dyskryminująca i wykluczająca wobec studentów nie identyfikujących się z kościołem katolickim?

Oficjalny program uroczystości opublikowany na stronie internetowej placówki przedstawiał się następująco:

godz. 8.45 przemarsz spod Uczelni do Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego

godz. 9.00 uroczysta Msza Święta

godz. 10.30 inauguracja roku akademickiego w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego (ul. Mickiewicza 21)

Z powyższego komunikatu wynika, że rozpoczęcie roku akademickiego obejmuje mszę w obrządku rzymskokatolickim. Pragniemy zwrócić uwagę, iż oficjalne obchody winny być  – zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP i z neutralnym światopoglądowo statusem publicznych placówek – pozbawione elementów religijnych. Oficjalne uroczystości powinny być przeznaczone dla wszystkich studentów, niezależnie od ich wyznania.

Władze uczelni mogą zaprosić na mszę, jednak ta informacja powinna być informacją dodatkową. Informacja powinna również wskazywać, iż udział we mszy ma charakter nadobowiązkowy.

Uczelnia publiczna nie może organizować oficjalnych uroczystości tylko dla katolików. Powyższa sytuacja jest dyskryminująca wobec części studentów oraz narusza postanowienia Konstytucji RP m.in.:

Art. 25 ust. 2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność
w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Art.30
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka
i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Art. 32. ust. 1 Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Art. 32 ust. 2 Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym
lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Art. 53 ust. 6 Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia
w praktykach religijnych.

Art. 53 ust. 7 Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

Ponadto zgodnie z Ustawą o gwarancjach wolności sumienia z dnia 17 maja 1989 r. w  art. 10 ust. 1 Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii
i przekonań.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, działając imieniem Fundacji Wolność od Religii z siedzibą w Lublinie, w ramach prowadzonej działalności, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej poprzez udzielenie informacji:

  1. Kto jest inicjatorem takiego sposobu obchodzenia oficjalnych uroczystości na uczelni? Czy zapadły jakieś uchwały w sprawie programu uroczystości? Kto zajmuje się programem?
  2. Ilu studentów rozpoczęło edukację w roku akademickim 2024/2025?
  3. Ilu studentów-cudzoziemców rozpoczęło edukację w roku akademickim 2024/2025?
  4. Czy na terenie uczelni znajduje się kaplica czy inne miejsce służące do odbywania praktyk religijnych?

Wskazuję również, iż zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy, określam następujący sposób i formę udostępnienia żądanych informacji, tj. wysyłka na wskazany powyżej adres e-mail fundacja.wor@gmail.com,  jako załącznik do korespondencji elektronicznej.

Z wyrazami szacunku

Dorota Wójcik
prezeska zarządu

W dniu 21 października 2024 r. wpłynęła odpowiedź Uczelni.