Szanowni Państwo,
dnia 12.09.2024r przypadkowo (donosząc dziecku zostawione w domu okulary) dowiedziałam się, że moje dziecko uczestniczy w lekcji religii zorganizowanej w szkole podstawowej nr 406 w Warszawie. Osoba prowadząca zajęcia potwierdziła, że jest to lekcja religii oraz, że nie ma oświadczeń woli uczestniczenia w tych zajęciach od żadnego z rodziców dzieci będących w klasie, ponieważ „zebrania odbędą się dopiero dziś o 17:30 i na nich będą zbierane takie oświadczenia”
Na mocy § 1 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 roku, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2017 roku §1 ust. 1 W publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, zwanych dalej „przedszkolami”, organizuje się naukę religii na życzenie rodziców. W publicznych szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, zwanych dalej „szkołami”, organizuje się naukę religii i etyki:
1) w szkołach podstawowych – na życzenie rodziców;
2) w szkołach ponadpodstawowych – na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii i etyki decydują uczniowie.
1a. W przedszkolach zajęcia religii uwzględnia się w ramowym rozkładzie dnia. W szkołach zajęcia religii i etyki uwzględnia się w tygodniowym rozkładzie zajęć.
2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione.
3.Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek w jakiejkolwiek formie.
Zaistniała sytuacja wprost łamie powyższe prawo. Co więcej dzień wcześniej byłam na rozmowie z Dyrektorką oraz Wicedyrektorką szkoły z prośbą o wyjaśnienie dlaczego religia jest w planie zajęć, mimo, że nie wpłynęły wnioski od rodziców z prośbą o organizację tych zajęć, a na kartce z planem lekcji widnieje informacja: „Dzieci, które nie uczestniczą w zajęciach z religii a zostały zgłoszone w sekretariacie poprzez formularz będą w tym czasie w świetlicy.” (zdjęcie w załączniku) pomimo, że szkoła nie ma prawa zbierać takich oświadczeń od rodziców, ponieważ procedura przyjmowania przedmiotowych oświadczeń od rodziców lub uczniów nie może naruszać dyspozycji art. 53 ust. 7 Konstytucji RP, który wskazuje, że „Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawniania swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania”, a także Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.Co więcej w sekretariacie otrzymałam informację, że takich druków nie ma, a oświadczenie ma być ustne (które jak się okazało było nieskuteczne, ponieważ ustnie zgłosiłam Wychowawczyni, że moje dziecko na religię nie będzie uczęszczać).
Od Dyrekcji otrzymałam odpowiedź, że „szkoła ma obowiązek zorganizowania 2h lekcji religii w tygodniu, przed wpłynięciem wniosku rodziców, a wszystkie dzieci chodzą na nią obligatoryjnie, chyba, że zostanie zgłoszone inaczej” jak dopytałam o podstawę prawną zwracając uwagę na treść § 1 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 roku, (którą na spotkanie przyniosłam wydrukowaną) otrzymałam odpowiedź, że wynika to z Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, a ustawa z 1992 „jest przestarzała” Przeczytałam powyższą ustawę i nie znalazłam w niej żadnego odniesienia do organizacji lekcji religii.
Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie. Przez tą sytuację czuję, że jesteśmy, jako rodzina dyskryminowani ze względu na nasz stosunek do religii, będąc zmuszonymi do włożenia dużego wysiłku, w to aby nasze dziecko nie uczestniczyło w lekcji religii, podczas gdy szkoła nie daje do tego żadnych narzędzi ani nam, ani Wychowawczyni naszego dziecka (nawet spokojnego czasu na odnotowanie zgłoszeń ustnych, które musiały się odbywać na korytarzu, przed rozpoczęciem lekcji) a konstytucyjne prawo moje i mojego męża do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami zostało przez szkołę naruszone. Zgodnie z art. 48 ust 1 Konstytucji:
1.
Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi
przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości
dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
2.
Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w
przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego
orzeczenia sądu.
Z wyrazami szacunku,
Katarzyna Korzeniecka