Poznań (Strzeszyn), dzwony kościoła rzymskokatolickiego biją ponad 60 razy dziennie, również o godz. 21 i w nd. o 7 rano, mieszkańcy czują się bezradni – list do fundacji

Aktualności Listy do fundacji

Droga Fundacjo,

Jestem mieszkańcem Poznania dzielnicy Strzeszyn i jakiś czas temu podjąłem się zadania reprezentacji części mieszkańców, którym przeszkadza głośny i częsty dźwięk dzwonu lokalnego kościoła na ul. Wańkowicza. Post pod pomysłem ograniczenia dzwonu polubiło w internecie na lokalnej grupie mieszkańców na FB prawie 100 osób:

Prawie 60 podpisała pismo do WIOS w Poznaniu a następnie do UMP w Poznaniu. Urzędy sprawdziły, że dzwon bije kilkadziesiąt razy dziennie (!):

Nie przekracza jednak norm głośności i nic nie zrobią. Niestety nie odniosły się w żaden sposób do postulatu ograniczenia ilości uderzeń do lokalnych obrzędów kultu religijnego (co uczyniły Sądy w Polsce wobec niektórych parafii, gdzie występował podobny problem). W piśmie do WIOS wskazywaliśmy konkretne prawomocne wyroki, gdzie sędziowie ograniczali samowolę duchownych.

Teoretycznie, wobec postawy lokalnego kapłana, który nie reaguje na nasze prośby na osobistych spotkaniach i nam zostaje droga sądowa, ale ta jest żmudna, kosztowna i długa, także ustaliliśmy z mieszkańcami, że zwrócimy się po raz kolejny do „naszego” księdza o rezygnację w niewielkiej części z użycia dzwonu rano w niedzielę o 7.30, codziennie o 21.00 oraz codziennie co każdą pełną godzinę.

Z wcześniejszych naszych doświadczeń i osobistych spotkań nic nie wynika. Kapłan uważa, że jest dzwon, to ma bić, a jak się nie podoba to mamy się wyprowadzić. Jest to typowe podejście zgodne z prawem silniejszego, bo prawdą jest, że część mieszkańców prywatnie mówi mi, że się zgadza z naszymi postulatami, ale nie chce występować przeciw księdzu, bo boi się jego zemsty w braku udzielania sakramentów (!)


Więcej informacji:

https://www.interia.tv/wideo-wydarzenia-urzednicy-na-tropie-zbyt-glosnych-dzwonow-w-obron,vId,3275937

https://epoznan.pl/news-news-134546-strzeszyn_mieszkancy_skarza_sie_na_koscielne_dzwony

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/poznan-dzwony-w-kosciele-na-strzeszynie-bija-za-glosno-mieszkancy-podzieleni/9nysvsf

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,29175504,spor-o-koscielne-dzwony-na-strzeszynie-proboszcz-wydano-kilkadziesiat.html